Magyarországon 2004 óta törvény bünteti az állatkínzást!Ha valaki bántalmaz vagy kitesz egy állatott az utcára akkor 2 év letöltendő börtönbüntetést kaphat vagy pénzbírságot stb..De ez nem elég!Még ma is folynak az állatkínzások!Ezt csak mi állatvédők és állatbarátok eggyüttes erővel tudjuk megakadályozni!Hogy mindenki tisztában legyen az állatkínzással itt van a törvény rá és tanácsok mit tegyünk ha állatkínzást észlelünk!
a) gerinces állatot indokolatlanul oly módon bántalmaz, vagy gerinces állattal szemben olyan bánásmódot alkalmaz, amely alkalmas arra, hogy annak maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza,
b) állattartóként, háziasított emlősállatot vagy az ember környezetében tartott veszélyes állatot elűzi, elhagyja vagy kiteszi,
vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a vadászatról szóló törvény által tiltott vadászati eszközzel vagy tiltott vadászati módon vadászik, illetőleg a halászatról szóló törvény által tiltott halfogási eszközzel vagy módon halászik vagy horgászik.
1. A törvényben megfogalmazott állatkínzás tényállása gerinces állatokra vonatkozik.
2. A törvény szerinti Btk. 266/A. §-a (1) bekezdésének elkövetési magatartásai az olyan indokolatlan bántalmazás, vagy olyan bánásmód alkalmazása, amely alkalmas arra, hogy a gerinces állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza.
A tényállás a bántalmazás, és nem a fizikai fájdalom okozása fordulatot alkalmazza azért, mert a törvény a büntetőjogi szankcionálást nem az állatban elért érzethez, eredményhez, hanem az elkövető magatartásához kívánja kötni.
Nyilvánvalóan nem minden jellegű testi vagy lelki bántalmazás tekinthető állatkínzásnak: a nevelés, az idomítás, a hasznosítás céljából történő fizikai ráhatás szükségszerű lehet. Azonban ebben az esetben is rangsorolni kell, meg kell határozni, hogy melyek azok az alkalmazott eszközök, amely büntetendőek, és melyek azok, amelyek nem.
A bánásmód alkalmazásába beleértendő minden olyan fizikai ráhatás vagy mulasztás, ami a bántalmazás körébe nem sorolható, ugyanakkor ez az elkövetési magatartás az állat bántalmazásának, szenvedésének a folyamat jellegét is értékeli.
A Btk. 266/A. §. (1) b) pontja a háziasított emlősállat vagy az ember környezetében tartott veszélyes állat elűzését, elhagyását, kitételét bünteti. A magatartások tilalmának oka nem csupán az állat kiszolgáltatott helyzete, hanem a magára hagyott állat által okozható veszélyhelyzet megelőzése is, így a veszélyes állatok körét a törvény nem szűkíti le a veszélyes gerinces állatokra. Ezen bűncselekmény elkövetője a törvény szerint az állattartó lehet. Állattartó az állat tulajdonosa, illetve aki az állatállományt gondozza, felügyeli.
3. A törvény, az elkövetési magatartások közül abban az esetben tartja szükségesnek az erőteljesebb állami fellépést, amennyiben az elkövetési magatartás alkalmas arra, hogy az állat maradandó egészségkárosodását vagy pusztulását okozza. A büntethetőséghez nem szükséges, hogy az elkövető az állat életét ténylegesen kioltsa, vagy az állat valóban maradandó egészségkárosodást szenvedjen, elég csupán az, hogy az elkövető cselekménye erre alkalmas legyen. Ezért nem önálló elkövetési magatartás az állat életének kioltása, mivel ezen eredmény bekövetkezte a büntetéskiszabás során súlyosító körülményként értékelhető.
A törvényi rendelkezések szerint az állat élete elfogadható ok vagy körülmény esetén kioltható. Ilyen elfogadható oknak vagy körülménynek minősül különösen
- az élelmezési cél vágóállat esetében,
- a prém termelése a hagyományosan e célból tartott állat esetében,
- az állományszabályozás,
- a gyógyíthatatlan betegség, illetve sérülés,
- a fertőző betegségek kontrollja, valamint az azok ellen való védekezés,
- a kártevők irtása,
- a másként el nem hárítható támadás megakadályozása és a
- tudományos kutatás. (Kutya és macska tekintetében az élelmezési cél, illetve a prém termelése nem minősül elfogadható oknak, körülménynek.)
Ha te egy bűncselekmény szemtanúja vagy.Ebben az esetben kérheted a feljelentéshez állatvédő szervezetek segítségét,vagy akár névtelenül is azonnal megteheti bejeléntését az illetéles rendőrkapitányságon vagy a rendőrség honlapján.
Rendőrségi bejelentés:
http://www.police.hu/bejelentesek/bejelentes
Ha ön azt észleli környezetében ,hogy valaki
-nem megfelelő módon tartja állatát,nem jó gazda gondoskodásával jár el
-állatának nem biztosít megfelelő mozgásteret és az időjárás viszontagságai elől menedéket
-állatának nem biztosít megfelelő élelmet és állatorvosi ellátást
-engedély nélküli beavatkozást hajt végre állaton
Akkor ön az állatvédelmi törvény megszegésének tanúja.A fenti vagy hozzájuk hasonló esetekben értesítse s kerületi jegyzőt vagy az illetékes állat-egézségügyi állomást!
Figyelem!Minden bejelentéskor kérheti adatainak bizalmas kezelését!Javasoljuk hogy bejelentését írásban (is) tegye meg és kérjen írásbeli bisszajelzést arról,milyen intézkedés történt az ügyben.
Állatmenhelyek segítsége:
-kutyatálakat(aminek elég egy rossz fazék)
-kutyáknak fekvőhelyeket(amiknek elég rossz rongyok)
-vagy még gondolom minden állatmenhely elfogadnak az állatoknak megfelelő tápot(pl:ha kutyamenhelyről van szó akkor kutyatápot vagy kutyakonzervet lehet vinni)
|